Будь - яке мистецтво є наслідуванням природи

Історія створення Науково-практичного центру нейрореабілітації «Нодус», хоча і має стартову точку відліку часу, що датується 28 жовтня 2008 року, проте починалася з далекого 2001 року.

Саме в стінах Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського, центру нейрохірургії  виникли перші ідеї створення спеціалізованої амбулаторної служби, яка б виключно займалася реабілітацією  нейрохірургічних хворих на постстаціонарному етапі лікування, для забезпечення неперервності всього лікувального процесу, його оптимізації, виваженої етапності і забезпечення зворотного контролю ефективності застосованих методик. Мова йшла про адресну медичну реабілітаційну допомогу, яка комбінуючи доступні амбулаторні типи допомоги, такі як стаціонар на дому, денний стаціонар, забезпечила б повний сучасний цикл спеціалізованої допомоги нейрохірургічним хворим: від діагностики до виходжування конкретного хворого.

Саме в той час і нами було визначена особлива суть поняття «реабілітаційний маршрут пацієнта».

Багато було проведено дискусій в колі колег, піднято з бібліотечних полиць і обговорено десятки різноманітних методик, способів амбулаторної реабілітації, що сфокусувало тодішні погляди на конкретних  дієвих методологіях, які вже через декілька місяців віднайшли перших своїх пацієнтів.

Результати були вражаючими.

Звичайно цьому сприяв і можливо навіть мав вирішальне значення той факт, що лікарі-нейрохірурги, що працювали на той час в Житомирському центрі нейрохірургії були талановитими учнями своїх геніальних вчителів, чиї імена назавжди вписані в історію становлення та злету вітчизняної нейрохірургії.

Саме цим практикуючим нейрохірургам, їхньому досвіду, їхній науковості та академічності ведення лікувальної справи ми завдячуємо нині:  Гордійчуку Володимиру Петровичу, Ковбасюку Богдану Петровичу, Ушакову Володимиру Гавриловичу, Ващенку Івану Михайловичу.

Вчителями ж цих особливих нейрохірургів були О.І. Арутюнов, А.П.Ромоданов, Ю.П.Зозуля, Г.О.Педаченко, М.Є.Поліщук, Л.Є.Пелех, І.С.Глушкова, А.Л.Духін, Ц.М.Сорочинський, Т.С.Даниленко, М.І.Шамаєв, О.Є.Дунаєвський, Потопнін П.В.

Тому ми не помилимося, якщо скажемо, що все це було свідченням лише одного, того що вітчизняна школа нейрохірургів , яка почалася з Київського інституту нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова і продовжилася в його вихованцях, котрі свої набуті знання, вміння, талант хірургічної справи, гарячий науковий пошук повезли в регіони країни, створила не тільки надійний фундамент розвитку самої нейрохірургії, але і багатьох інших нейронаук, дотичних до щоденної практичної діяльності лікаря-нейрохірурга.

Доказом саме  цьому є «Нодус», реабілітаційна концепція «NODUS», а також ми – колектив центру – учні вже своїх вчителів, вище названих лікарів Житомирщини, учні фундаторів академічної нейрохірургії  та суміжних нейродисциплін – Зозулі Юрія Панасовича, Педаченка Євгенія Георгійовича, Цимбалюка Віталія Івановича, Ромоданова Сергія Андрійовича, Поліщука Миколи Єфремовича, Шамаєва Михайла Івановича, Орлова Юрія Олександровича, Троша Рустема Меметовича, Вєрбової Людмили Миколаївни, Лісяного Миколи Івановича, Чіпкого Леонарда Петровича,  Чеботарьової Лідії Львівни, Степаненко Ірини Володимирівни, Главацького Олександра Яковича, Семенової Віри Михайлівни, Кулікова Дмитра Васильовича, Робака Олега Петровича.

Однак, це далеко не всі імена, з тих славетних лікарів, науковців, які ділилися з нами своїми ідеями, які сіяли в нас свої переконання та здобуті істини реалістичної нейрохірургії , звертали нашу увагу на її проблематику і протиріччя, на прогноз нейрохірургічних хворих в умовах відсутності належного етапу пост стаціонарної медичної допомоги.

Особливо хочеться пригадати Третьяка Ігоря Богдановича,  Хмельницького Геннадія Владиславовича, Кондратюка Василя Вікторовича, Самбора Володимира Кузьміча, Кєворкова Георгія Андрійовича, Оніщенка Петра Михайловича, Радіонова Олександра Георгійовича, Болюха Андрія Сергійовича, Глущенка Юрія Миколайовича, Мироняк Людмилу Анатолієвну, Вітриховську Олександру Михайлівну, Глобу Марину Василівну, Свиста Андрія Олексійовича, Вербова Вадима Віталійовича, Гука Миколу Олександровича.

Щоденні робота і навчання  в колективі Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова  АМНУ  з 2002 року по 2008 рік визначили пріоритетні та осьові напрямки реабілітаційної концепції нашого центру, яку ми почали реалізовувати з жовтня 2011 року.

Додавши технологічності нашим намірам, озброївши методики інноваційними надточними комп’ютеризованими комплексами діагностики та реабілітаційного лікування, що використовуються у провідних клініках світу, відвідавши аналогічні установи Японії, Німеччини, США, ми здобули гідне продовження ідей наших вчителів, ми здобули можливість відновити довіру громадян України до вітчизняної медицини, і довести, що результативна медицина в Україні є і вона представлена діючими центрами охорони здоров’я, і більше того – разом з партнерами, суміжними закладами, Інститутами охорони здоров’я, Інститутами державної влади змінити парадигму щодо амбулаторної спеціалізованої допомоги хворим з ураженнями центральної та периферичної нервової системи.


Сьогодні, 28 жовтня 2011 року, ми продовжуємо писати історію Нодуса.

В ній імена наших пацієнтів, як тих, що нині живі, так і тих, які так і не дочекались першого робочого дня центру.

В ній імена інвесторів, меценатів проекту «NODUS», які повірили нам і відважились на цей проект в ім’я чогось більшого, а ніж бізнес.

В ній імена членів наших сімей, які чекають нас дома, які важко і болісно переносять дефіцит нашої уваги, дефіцит нашої присутності.

В ній імена окремих представників державної влади, які попре законодавчі розбіжності і складність впровадження, віднайшли механізми і посприяли становленню центру, його офіційно-юридичної  складової.

І на решті, в ній історія самих нас – команди центру «Нодус».

Донині в Нодусі діє Благодійний проект реабілітаційного лікування поранених в зоні АТО військовослужбовців та добровольців
Постковідна
нейропсихологічна реабілітація
УВАГА!
Відвідувачам та пацієнтам!