Будь - яке мистецтво є наслідуванням природи

Емоційний інтелект (EQ)

Психоневролог (психіатр), кандидат медичних наук, в.о. заступника головного лікаря з лікувальної справи (начальника медичної служби)
7 Вересня 2017
522

Спини мене отямся і отям

така любов буває раз в ніколи

вона ж промчить над зламаним життям

за нею ж будуть бігти видноколи

вона ж порве нам спокій до струни

вона ж слова поспалює вустами

спини мене спини і схамени

ще поки можу думати востаннє

ще поки можу але вже не можу

настала черга й на мою зорю

чи біля тебе душу відморожу

чи біля тебе полум’ям згорю.

Ліна Костенко

Коли термін «емоційний інтелект» (EQ) став відомим в широких колах суспільства, він дещо прояснив ситуацію з випадками досягнення більшого успіху людей середнього інтелектуального рівня в порівнянні з високоінтелектуальними протягом життя. Десятилітній досвід вивчення EQ дозволив зробити припущення, що саме він є невід`ємною частиною успіху.

Емоційний інтелект не є матеріальним, але при цьому дуже впливає на поведінку людини, її взаємозв`язок з іншими та процес прийняття особистих рішень. Проаналізувавши результати опитування більш міліонної групи було виділено якості, якими володіють люди з високим рівнем EQ:

1.     Вагомий запас емоційних слів.

Кожна людина наділена емоціями, але далеко не всі можуть їх описати. Дослідження доводить, що лише 36% населення мають великий запас слів, що описують емоційні переживання. Такі люди володіють своїми емоціями тому що розуміють їх та використовують відповідні слова. Невірний опис переживань призводить до непорозуміння, нераціональних рішень та іншим контр продуктивним діям, в той час, коли точно підібрані слова викликають більш адекватну реакцію слухача.

2.     Допитливість по відношенню до оточуючих.

Люди з високим рівнем емоційного інтелекту завжди проявляють інтерес до інших незалежно від особливостей характеру. Це викликано вмінням співчувати, яке є невід`ємною частиною EQ.

3.     Готовність до змін.

Ці люди проявляють гнучкість та постійно адаптуються до змінених умов. Вони знають, що страх змін може повністю паралізувати їх, що ставить під загрозу успіх та щастя, подальший розвиток. Саме вони вміють передбачити зміни та завжди планують свої дії на такий випадок.

4.     Знання своїх слабкостей та недоліків.

Емоційно інтелектуальні люди не просто розуміють емоції, але й знають що саме вдається їм добре, а що – погано. Крім того, вони знають хто та що відповідають за їх успіхи. Це дозволяє їм в повній мірі користуватися своїми сильними сторонами та приховувати слабкості, які можуть відкинути їх назад.

5.     Здатність оцінювати характери.

В більшій мірі, високий рівень емоційного інтелекту зводиться до соціальної обізнаності, тобто вміння «читати» інших людей та розуміти через що вони проходять. З часом це вміння переростає у здатність зчитувати характери як зі сторінок книги із розумінням справжніх напрямків думок людини, навіть при спробі їх приховати.

6.     Нездатність ображатися.

Людина точно знає що уявляє собою, ніколи не ображається, якщо оточуючі говорять або роблять щось не те. Такі люди впевнені в собі, відкриті до нових ідей, вміють сміятися над собою та дозволяють оточуючим робити це тому що чітко розуміють різницю між гумором та деградацією.

7.     Вміння відмовляти (собі та іншим).

Емоційний інтелект – перш за все самоконтроль. Це вміння відмовлятися від задоволень та уникати імпульсивних дій. Дослідження, проведене вченими з філіалу Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, доводить, що люди, яким важко відмовляти, частіше відчувають стрес та професійне вигорання, в більшій мірі схильні до депресій. Люди з високим EQ відмовляючись від нових обов`язків приймають існуючі обставини та отримують можливість виконання.

8.     Вміння пробачати себе за помилки.

Емоційний інтелект дає можливість дистанціюватися від своїх помилок, але не забувати їх. Такі люди не перебирають щоразу свої помилки, але згадують їх при потребі змін. Вони бачать тонку межу між пам`ятю та забуттям. Цей баланс дає вміння бачити в помилках можливості для росту та, схибивши, повернутися на вірний шлях.

9.     Прагнення давати та нічого натомість не вимагати.

Такі люди безкорисливо діляться тому що будують міцні взаємовідносини з постійною думкою про оточуючих.

10. Відсутність злопам`ятності.

Негативні думки, образи запускають підсвідомо механізми виживання, що змушує людей атакувати постійно у відповідь. Така реакція є допустимою лише при реальній загрозі. При відсутності вагомих причин це спричинює руйнівні дії відносно організму, що призводить до появи хвороб.

11.Вміння протистояти недоброзичливим людям.

Спілкування із «складними» людьми виснажує. Люди з високим емоційним інтелектом повністю контролюють процес такої взаємодії, аналізуючи свої відчуття. Навіть в безнадійній ситуації така людина сприймає все з долею скептицизму та не дозволяє себе принижувати.

12.Відсутність прагнення досконалості.

Емоційно інтелектуальні люди не прагнуть досконалості через знання відсутності такої.  

13. Вміння цінувати те, що маєш.

Дослідники відмітили, що люди, які мають звичку щодня дякувати долю, частіше знаходяться в гарному настрої та мають приливи енергії.

14.Вміння відключатися.

Люди з високим рівнем  EQ вміють добре відпочивати, що дозволяє їм контролювати рівень стресу та жити сьогоденням.

15.Обмежене вживання кофеїну.

Надмірне споживання кофеїну призводить до зросту гормону адреналіну, який відповідає за механізм «бий та біжи», що не дозволяє часто мислити раціонально, а змушує діяти миттєво щоб забезпечити виживання.

16.Здоровий сон.

Сон позитивно впливає на рівень емоційного інтелекту та знижує рівень стресу. Саме під час здорового сну мозок «перезавантажується», впорядковує накопичені за день спогади, переживання.

17. Відсутність самоприниження.

Негативні думки про себе мають велику владу над Вами. Люди з високим рівнем емоційного інтелекту вміють відділяти просто думки від фактів, виходити з негативних циклів та рухатися вперед до нових звершень.

18.Самодостатність.

Коли людина з емоційно інтелектуальна людина робить щось добре, вона не звертає увагу на зауваження з боку. Такі люди знають – якщо задоволення залежить від думок оточуючих , вони вже не є власниками свого щастя!Останнi статтi

ЦИТАТИ НЕЗЛАМНИХ
199 4 Квітня 2019


Про віру
448 23 Січня 2018


Блогери

Олена Федорівна Майданник
Психоневролог (психіатр), кандидат медичних наук, в.о. заступника головного лікаря з лікувальної справи (начальника медичної служби)


Олександр Васильович Кулик
Заслужений лікар України, нейрохірург вищої категорії, лікар функціональної діагностики, кандидат медичних наук, директор центру

Категорії
Донині в Нодусі діє Благодійний проект реабілітаційного лікування поранених в зоні АТО військовослужбовців та добровольців